COME ALIVE

9 december 2021 levererade Kulturskolans dans- och musikalelever en fartfylld show fylld av sång- och dansglädje på teatern här i Landskrona. Hade du inte möjlighet att se den då, så har du möjlighet här.

Och även om du var på teatern och såg höstens stora dansshow – ”Come Alive” så har du ju här möjligheten att få återse våra duktiga danselevers många nummer. Efter flera olika digitala experiment kunde vi alltså äntligen, för första gången på mycket länge, låta våra danselever framträda på en fysisk scen – och möta en publik på riktigt.

Föreställningen tar en lite dryg timme, men om du inte skulle vilja se hela föreställningen hittar du länkar till de enskilda numren längre ner på sidan, och kan då leta upp de danserna du vill se.

Hela föreställningen:

.

.

För er som inte vill se hela föreställningen – med övergångar och applådtack etc, så kommer här nedanför de enskilda numren var för sig på egna filmer.

Filmer med enskilda nummer

1. Come Alive (Musikal 2, tisdagar 18.45)

.

2. Take my Breath (Streetdance 2, Fredagar 16.30)

.

3. Tip Pin It / Bruxos (Streetdance 4, tisdagar 17.35)

.

4. Iron (Contemporary dance, måndagar 19.20)

.

5. Black and Gold (Spetsutbildningen) &
It’s a good day (Musikal 2, tisdagar 18.45)

.

6. Ur musikalen ”Hairspray” (Musikal 1, tisdagar 16.30)

.

7. Wings (Streetdance 1, fredagar 17.40)

.

8. Juice (Streetdance 3, torsdagar 16.30)

.

9. HipHop Medley (Streetdance 5/Hip Hop, torsdagar 17.35)

.

10. Paquita: Polonaise och Mazurka (Balett, onsdagar 17.20)

.

11. Ghostbusters (Streetdance 1, fredagar 17.40)

.

12. Britney-medley (Musikal 1, tisdagar 16.30)

.

13. Jump & Sweat (Street 1, fredagar 17.40 & Street 2, fredagar 16.30)

.

14. Lie to me (Spetsutbildningen)

.

15. Black Skinhead / Purple Lamborghini (Streetdance 3, torsdagar 16.30)

.

16. Battle of my own (Streetdance 5/Hip Hop, torsdagar 17.35)

.

17. Don’t go yet (Streetdance 2, fredagar 17.35)

.

18. Fast (Streetdance 4, tisdagar 17.35)

.

19. Nötknäpparen: Snöflingor (Balett, måndagar 18.15)

.

20. Rich man’s frug (Spetsutbildningen) &
Mein Herr (Musikal 2, tisdagar 18.45)

.

21. Mary did you know (Moa, Tilda och Johan)

.

22. Julmedley (Spetsutbildningen)

Adam Alsmadi, Agnes Lindell, Ajlin Cokic, Aleksandra Tesic, Alexandra Persson, Alva Ekström, Amanda Krasniqi, Amelia Dorota Naplozek, Andreas Ralsgård, Angelina Nobring, Anna Juaristi Prenning, Anna Persson, Bella Hellner, Berndt Sjögren, Carina Thunberg-Brice, Dalian Turkovic, Ella Hjalmarsson, Ellen Brunnström, Elric Nilsson, Elsa Hanebrant, Elvira Olefeldt, Emilia Pribak, Enora Drakemyr, Enya Blomberg, Evelina Olsson, Fatimah Al Aboosi, Filippa Björklin, Isabella Fredrika Lennartsson, Isabella Sadjadi, Johan Hallström, Julia Olsen, Klara Hallström, Le Nguyen Than Thuy, Lilja Olsen, Linus Luckman, Liza-Beth Rundcrantz, Maciej Kalymon, Maja Kepinski, Maja Willman, Malena Westberg Dolfe, Matilda Löwing Lundström, Mia Maric, Milla Tegbrink, Moa Bjarnasson, Naima Sabaredzovic, Nare Melkonian, Natalia Ekiert, Natalia Tesic, Nathalie Persson, Neli Crnadak Zahirovic, Olivia Sandberg, Olle Jansson, Ronja Hoff, Sanna Basic, Sara Yunes, Selin Ünal, Sofi Kjellin, Tilda Hallström, Vida Olofsson

KULTURSKOLAN

i Landskrona

kulturskolan@landskrona.se
0418 - 47 45 43